N-56413
J.M. van Dam
Breede Have 3 's-Hertogenbosch verstrekt 1939
Aanvullende informatie
In 1944-1946 was in het bevrijde deel van Nederland het Militair Gezag (MG) actief. De taak waarvoor het Militair Gezag in bevrijd Nederland gesteld werd, was drieledig. In de eerste plaats was het Militair Gezag handhaver van de openbare rust en orde. Verder was het belast met het onderhouden van de verbindingen tussen de Nederlandse civiele organen en de geallieerde legerautoriteiten. Ten slotte fungeerde het als voorpost van de Nederlandse regering.
Omdat vervoermiddelen schaars waren werden er veel auto's gevorderd. Niet alleen voor het MG zelf en de Binnenlandse Strijdkrachten, ook anderen deden een beroep op de organisatie om een auto ter beschikking gesteld te krijgen.
Op 8 februari 1945 vaardigt de Districts Militaire Commissaris (DMC) in Den Bosch een arrestatiebevel uit tegen J.M. van Dam. Het hoeft alleen ten uitvoer te worden gelegd als hij blijft weigeren zijn auto op te geven voor vordering of te vertellen waar die auto is. Elf dagen later blijkt het allemaal onnodig te zijn. Van Dam "had reeds zijn auto aan den Vorderingscommissaris uitgeleverd, zoodat de toezending van het arrestatiebevel vermoedelijk op een misverstand berustte," schrijft de plaatsvervangend commissaris van de Bossche Gemeentepolitie aan de DMC.
Het kenteken wordt niet genoemd, maar op naam van J.M. van Dam op dit adres is in 1945 alleen dit nummerbewijs bekend. In één brief is trouwens sprake van J.W. van Dam. Maar ook dat zal een misverstand of typfout zijn.
Bron: Brabants Historisch Informatie Centrum, toegangsnummer 127 Militair Gezag in Noord-Brabant, 1944 - 1946, inv. nr. 471, scans 823, 810, 818 en 808

Reageer